Jak dlouho vydrží otevřená láhev s vodou? Vysvětlíme vám to jednou provždy

by Martin Černý

Téměř každý člověk má otevřenou láhev s vodou. Někteří po ní sáhnou bez váhání i po několika dnech, jiní ji vylijí jako nepoužitelnou už po několika hodinách. Kdo má tedy pravdu? V tomto článku vám prozradíme, zda můžete pít vodu z otevřené láhve a jak dlouho je to bezpečné. Odpověď samozřejmě závisí na mnoha faktorech.

  • Vodu z otevřené láhve můžete pít ještě dlouho po jejím otevření, ale minerální voda má dobu trvanlivosti.
  • Otevřená láhev může vést k chemickým změnám ve složení vody a ke kyselé chuti, což však není nezdravé
  • Pití z otevřených lahví je třeba se vyhnout kvůli riziku kontaminace mikroorganismy a bakteriemi.
  • Voda z kohoutku je považována za vodu, která nepodléhá zkáze, ale záleží na správném skladování
  • Opakovaně použitelné láhve by se měly pravidelně mýt a PET láhve by se neměly plnit více než jednou

Ať už vedle postele, na stole nebo v autě: většina lidí má vždy po ruce láhev s vodou. Na závěr ještě jeden důležitý bod: každý den bychom měli vypít alespoň dva litry vody. Je to nezbytné pro udržení hydratace (zejména v teplých dnech, ale nejen v nich). Lahve s vodou však často necháváme chvíli otevřené. Napít se vody z napůl naplněné láhve se může na první pohled zdát neškodné. Může se však voda zkazit?

Kdy se může balená voda zkazit?

Obecně platí, že čerstvě otevřenou minerální vodu lze bez obav vypít – a to i v případě, že láhev dlouho stála na teplém místě. I u minerálních vod však existuje datum spotřeby. Je stanoveno zákonem ve vyhlášce o minerálních a stolních vodách. U skleněných lahví je to dva roky a u PET lahví přibližně jeden rok. Pokud je minerální voda skladována na chladném a tmavém místě – nejlépe v chladničce – lze ji pít i dlouho po uplynutí doby použitelnosti.

Co však s otevřenými lahvemi? Je všeobecně známo, že voda z otevřené láhve po nějaké době chutná zatuchle. Je to proto, že chemické složení vody se změní, jakmile se do láhve dostane kyslík. V důsledku toho klesá pH vody a objevuje se kyselá chuť. To není škodlivé, pouze to ovlivňuje chuť.

Nicméně ze zdravotního hlediska je vhodné otevřené lahve s vodou vypít co nejdříve. Pokud je láhev otevřená, mohou se do ní dostat mikroorganismy. Pokud pijete přímo z láhve ústy, mohou se bakterie do láhve dostat prostřednictvím slin. Problematické může být také sdílení lahví.

Bakterie a mikroby ve vodě z kohoutku

Mnoho lidí dává přednost pití vody z kohoutku – ve Švýcarsku je totiž velmi kvalitní. Je také šetrnější k životnímu prostředí než balená voda. Jak je to však s její trvanlivostí? Teoreticky je voda považována za nekazící se, protože se skládá pouze z vody a kyslíku a neobsahuje žádné zkvasitelné látky.

Trvanlivost vody z kohoutku, stejně jako minerální vody, proto závisí na správném skladování. Pokud vodu přelijete do čistých nádob a v teplých dnech ji nevystavujete dlouhodobému slunečnímu záření, můžete ji bez obav pít déle. Opakovaně použitelné láhve je třeba pravidelně mýt v myčce nádobí. PET lahve by se neměly plnit více než jednou. Obecně platí, že pro zdravé lidi je riziko kontaminace zárodky nebo bakteriemi poměrně nízké; nejvíce trpí chuť vody.

You may also like

Leave a Comment